Kadangi renkantis bet kokį veido kremą labai svarbu žinoti savo odos tipą, priešingu atveju įsigytas kremas gali ne tik kad nepadėti, bet ir pabloginti veido odos būklę, šiame straipsnelyje pabandysiu kaip įmanoma trumpiau aptarti, kokie gi gali būti tie tipai...
Taigi, skiriami iš viso keturi odos tipai:
- Normali oda
- Sausa oda
- Riebi oda
- Mišri oda
Normali oda
Normali oda - sveika oda, tačiau tai ne per dažniausiai pasitaikantis odos tipas. Tokia oda yra švelni, lygi, visur vienoda,matinė arba tarsi šilkinė. Ji yra rausva, skaisti, pilnakraujė, elastinga, sveikos natūralios spalvos, vienodo atspalvio. Pats odos audinys atrodo stangrus, be didesnių porų. Normali oda neturi būti pilkšva arba gelsva, blyški arba raudona - tai ligos požymis. Ji nepigmentuota ir yra idealaus riebumo - odos paviršius neturi blizgėti, pleiskanoti ar būti nusėtas inkštirais, nesuprakaitavęs. Prakaitas turi būti išoriškai nepastebimas. Nei paviršiuje, nei giliau neturi būti randuota. Normalios odos nedirgina vanduo, muilas, kosmetika. Ji turi pakankamai riebalų ir drėgmės.
Tokią odą lengvai galima atpažinti taip: jei veido vidurys (T-zona) riebesnis, o kraštai (skruostai, smilkiniai) sausesni, tokia oda vadinama normalia. Juk gamta viską numatė. Tose veido srityse, kurios yra labiau veikiamos saulės, vėjo, šalčio (nosis, kakta, smakras), riebalinių liaukų veikla aktyvesnė ir odoje jos išsidėsčiusios tankiau. Riebalinės liaukos išskiria intensyvesnę natūralią apsaugą. Skruostai ir smilkiniai turi mažiau riebalinių liaukų, todėl jų veikla lėtesnė. Šis santykis yra normalus ir būtinas. Tačiau kai jis neproporcingas, atsiranda rimtų problemų ir neaišku, kokią odos priežiūros programą parinkti. Dideli skirtumai tarp riebių ir sausų veido zonų leidžia odą priskirti mišriam tipui.
Mišri oda
Mišriai veido odai būdingi dideli skirtumai tarp įvairių veido zonų. Veido vidurys (T-zona) riebus, dažnai porėtas, padengtas inkštirais ar pūlinukais. Skruostų sritis sausa, oda šerpetoja, nusiprausus tempia. Tokiai odai reikia taikyti įvairesnę priežiūros programą ir skirtingas kosmetines priemones. Su amžiumi mišri oda tampa normali, o sausos ir riebios veido zonos susilygina. Tokiai odai iš dalies reikia daugiau riebalų, iš dalies - drėgmės. Jei odos mišrumas ypač pasireiškia, oda tampa nešvari, jautri. Tokia gali pasidaryti bet kurio tipo oda.
Sausa oda
Sausa oda yra plona, švelni, elastinga. Joje anksčiau pasirodo pirmosios raukšlės, išsiplečia kraujagyslės. Sausa oda pleiskanoja, jautriai reaguoja į temperatūrų svyravimus, linkusi į uždegimus, dažnai rausta. ji rečiau būna spuoguota, bet lengvai suskirsta, sugrumba, jai būtinai reikalinga priežiūra. Dažnai būna jautri, paprastai kraujagyslių tinklas matomas, todėl kosmetines priemones ir procedūras reikia pasirinkti ypač atsargiai, nes jos gali sudirginti. Sausai odai netinka, kai ant jos yra išbandomi vis nauji kosmetiniai preparatai. Geriausia priežiūra tokiai odai - tai kasdienė odos priežiūros programa. Pagrindinė sausos odos problema - drėgmės trūkumas. Esant per silpnai odos funkcijai ji tampa probleminė (sudirgusi).
Sausos odos būklę nulemia 2 veiksniai:
- Riebalų trūkumas - dėl riebalinių liaukų veiklos;
- Drėgmės trūkumas - odos dehidratacija (tai rimtesnė problema).
Sausos odos būklė:
- Klasikinė sausa oda - be porų, nepigmentuota, be išsiplėtusio kraujagyslių tinklo
- Dehidratuota sausa oda - plona, be porų, nepleiskanojanti
- Sausa oda su užsikimšusiomis riebalinėmis liaukomis ir inkštirais
- Sausa jautri oda - alergiška, pleiskanojanti, paraudusi
- Sausa oda su išsiplėtusiu kraujagyslių tinklu
- Sausa vystanti oda.
Riebi oda
Riebi oda gamina per daug riebalų ir ne visada gali įsisavinti reikiamą drėgmės kiekį. Taigi riebi oda kartais gali atrodyti kaip sausa. Riebi oda - stora, jos paviršiuje gerai matomos poros, ji yra atsparesnė negu sausa, lėčiau sensta, joje vėliau atsiranda raukšlių, bet dulkės ir kiti nešvarumai, patekę ant odos ir susimaišę su jos riebalais, dažnai užkemša riebalines liaukas, taip atsiranda juodų taškų - inkštirų. Reikiamai neprižiūrint tokios odos, šiose vietose gali atsirasti spuogų, pūlinių, netgi šunvočių. Riebi oda, ja nesirūpinant, atrodo nešvari, visada blizga. Kartais ji būna stora ir grubi. Riebiai odai parinkti tinkamą priežiūrą nėra lengva, tačiau pagražinti riebios odos išvaizdą įmanoma. Tam reikia išsiaiškinti priežastis, nulėmusias riebios odos būklę.
Priežastys:
- Paveldimumas
- Genetiniai pakitimai, virškinamojo trakto sutrikimai, endokrininės sistemos sutrikimai, mikrofloros pakitimai
- Mityba (kiekvienam individualiai)
- Lytinis brendimas (kai kada ir klimakterinis laikotarpis)
- Hormoninių tablečių vartojimas
Simptomai būdingi riebiai odai gali būti:
- Išsiplėtusios poros
- Padidėjęs riebalų išsiskyrimas (riebalinis odos blizgesys arba riebalais užkimštos poros)
- Juodi taškeliai (inkštirai)
Kokia gali būti riebi oda:
- Komplikuota pūlingais uždegimais
- Pažeista pūlingo uždegimo (randai, išsiplėtusios poros,juodi taškeliai)
- Klasikinė riebi oda
- Dehidratuota riebi oda. Tokia oda pasižymi visomis savybėmis būdingomis riebiai odai, tačiau pati moteris dažnai mano, kad jos oda sausa. Ji dulksvos spalvos, neealastinga, prausiantis tokią odą tempia, vietomis ji nupleiskanojusi.
- Riebi jautri oda (arti paviršiaus išsidėstęs kraujagyslių tinklas, būdingi šerpetojimai, paraudimai)
- Pigmentuota riebi oda
- Riebi oda su sutrūkinėjusiomis kraujagyslėmis
- Vystanti oda
Taigi, manau tos, kurios dar nežinojo savo odos tipo, perskaičiusios šį straipsnelį tikrai jį nusistatė. Man asmeniškai ši informacija tikrai buvo naudinga, nes visą gyvenimą galvojau, kad mano oda yra sausa, nors ir turiu vieną vietelę, kur pastoviai dygsta spuogeliai, tačiau kai perskaičiau, supratau, kad vis tik oda yra ne sausa, o dehidratuota riebi ir tos priemonės, kurias vartojau sausai odai man tikrai netinka. :) Tai tiek...
Esu skaičiusi, kad biorevitalizacija padeda išvengti sausos odos ir raukšlelių. Ar tai tiesa? Gal žinote kuo biorevitalizacija dar gali būti naudinga mano praradusiai drėgmę odai?
AtsakytiPanaikinti